با مشاوران آرشا فرانگار در ارتباط باشید  15-88539500-021

با مشاوران آرشا فرانگار در ارتباط باشید  15-88539500-021

 • انواع پانل سیمانی

 • آکواپنل

 • پیچ های مخصوص پانل های سیمانی (MAXI)

 • نوارها و شبکه های مخصوص پانل های سیمانی

 • محصولات FINISHING مخصوص پانل های سیمانی

 • سازه های PVC مسلح به شبکه توری

 • تایل های معدنی (متداول)-ویژه پروفیل های کلیک

 • تایل های معدنی (سفارشی)-ویژه پروفیل های کلیک

 • تایل های معدنی (سفارشی)-ویژه پروفیل های اولترالاین

 • تایل های معدنی (متداول)-ویژه پروفیل های اولترالاین

 • پروفیل های متداول (استاندارد NF)

 • پروفیل های (استاندارد DIN)

 • پروفیل های کلیک (تولید داخل)

 • پروفیل های کلیک (وارداتی)

 • پروفیل های اولترالاین

 • ابزارهای مخصوص زیرسازی/ برش پانل

 • ابزارهای مخصوص درزگیری و پرداخت پانل

 • ابزارهای مخصوص نصب بار

 • اجرای درای وال

 • گچ های سنتی

 • گچ های پلیمری

 • بتونه های گچی

 • چسب کاشی

 • ابزارها و ماشین آلات مخصوص

با مشاوران آرشا فرانگار در ارتباط باشید  15-88539500-021

از بازسازی سبکی تا نگهداری از بناهای قدیمی

معرفی کامل بازسازی سبکی

بازسازی سبکی یا بازسازی آناستیلوز، روشی منحصر به فرد برای مرمت آثار تاریخی است. این روش، روشی ابداعی در قرن ۱۹ میلادی به حساب می آید. در بازسازی به روش سبکی، تنها قسمت تخریب شده و آسیب دیده بازسازی می شود. از این جهت از آن با عنوان برپاسازی ساختمان های قدیمی نام می برند. این تکنیک برای مرمت کوزه های سفالی تاریخی نیز کاربرد دارد. در ادامه از قصد معرفی این نوع باز سازی را داریم.

انواع بازسازی

بازسازی یکی از روش های مهم برای مرمت ساختمان های قدیمی است. این روش برای نگهداری آثار و مجسمه های تاریخی نیز استفاده می شود. باز سازی ساختمان ها معمولا در دو سبک سنتی و مدرن انجام می شود. البته روش های مختلفی برای انجام سبک های مختلف بازسازی وجود دارد. نخستین روش، روش بازسازی حفاظتی است. این روش برای سازه هایی کاربرد دارد که اسکلتی ضعیف داشته باشند. از این جهت در این روش به تقویت دیوار کناف و ستون های اصلی پرداخته می شود.

روش بازسازی حفاظتی، ساختمان فرسوده را به ساختمانی قابل سکونت با ایمنی بالا تبدیل خواهد کرد. روش دیگر با عنوان روش پاکسازی سبکی شناخته می شود. در این روش تمام تعلقاتی که موجب فرسودگی ساختمان می شوند، حذف خواهند شد. بدین ترتیب علاوه بر حفاظت از اصالت ساختمان، کارایی آن نیز افزایش می یابد. روش بازسازی تکمیلی، از دیگر روش های بازسازی بناهای قدیمی است.

انواع بازسازی

در این روش، قسمت فرسوده ساختمان را از بین می برند. در نهایت با انجام بازسازی، ساختمان را تکمیل می کنند. علاوه بر این ها، روش دیگری نیز وجود دارد که با عنوان بازسازی سبکی شناخته می شود. این روش یکی از قدیمی ترین روش های بازسازی بناهای قدیمی است. در ادامه به طور کامل با این روش آشنا خواهید شد.

بیشتر بخوانید : نوار کناف ، چسب کاشی

بازسازی سبکی چیست؟

شیوه خاص بازسازی بنا ها به روش سبکی، موجب شده تا از این روش برای حفظ آثار تاریخی استفاده شود. روش بازسازی سبکی، روشی است که در آن، تنها قسمت فرسوده سازه را مرمت می کنند. در واقع در بازسازی به روش سبکی، تغییر محسوسی در ظاهر سازه ها ایجاد نمی شود. به همین دلیل ظاهر بازسازی شده سازه شباهت بسیار زیادی به ظاهر اولیه آن دارد.

از این جهت از این روش اغلب برای بازسازی بناهای تاریخی استفاده می شود. جالب است بدانید که بازسازی آثار عظیمی نظیر تخت جمشید، با این روش انجام شده است. قدمت این روش بازسازی به ابتدا قرن ۱۹ باز می گردد. در آن زمان برای بازسازی بناهای رومی از این روش استفاده می کردند.

برای استعلام قیمت به مشاوره نیاز دارید؟

با مشاورین آرشا فرانگار در ارتباط باشید.

برای استعلام قیمت به مشاوره نیاز دارید؟

با مشاورین آرشا فرانگار در ارتباط باشید.

آنچه بین روش بازسازی تکمیلی و بازسازی آناستیلوز تمایز ایجاد می کند

در حال حاضر برخی افراد روش بازسازی سبکی را با روش بازسازی تکمیلی اشتباه می گیرند. در هر دو روش، تنها قسمت فرسوده و آسیب دیده سازه ها مرمت می شود. اما در روش بازسازی تکمیلی، مرمت قسمت فرسوده به سبک مدرن انجام می گیرد. به همین دلیل تغییرات چشمگیری در ظاهر سازه ها ایجاد می شود. در صورتی که در بازسازی آناستیلوز، مرمت قسمت فرسوده با توجه به سبک اصلی ساختمان انجام می شود. به همین دلیل ظاهر سازه حالت قدیمی و تاریخی خود را حفظ خواهد کرد. در این روش مقاومت سازه افزایش می یابد، اما ظاهر آن تغییری نمی کند.

بیشتر بخوانید : سمنت برد ، پانل گچی

بهترین زمان برای بازسازی سبکی

چه زمانی بهتر است از بازسازی سبکی استفاده شود؟

امروزه بسیاری از بناهای قدیمی به عنوان آثار ملی شناخته می شوند. از این جهت برای حفظ این آثار، باید آن ها را بازسازی کرد. علاوه بر این ساختمان های قدیمی، دفتر خاطراتی از گذشتگان هستند. از این جهت بهتر است بدون ایجاد تغییر، مرمت شوند. به همین دلیل از بازسازی سبکی استفاده خواهد شد. در واقع زمانی که بخواهید اصالت یک بنا را حفظ کنید، باید روش بازسازی آناستیلوز را انتخاب کنید. در این روش تفاوت میان سازه اولیه و سازه بازسازی شده به حداقل می رسد. بدین ترتیب اجزا جدید جایگزین قسمت های فرسوده می شوند. به گونه ای که بیشترین شباهت را به یکدیگر داشته باشند.

بیشتر بخوانید: آکوستیک دیوار ، آکوستیک سقف

هدف از بازسازی سبکی

به طور کلی از بازسازی سبکی با هدف حفظ آثار تاریخی استفاده می شود. هدف اصلی روش آناستیلوز، حفاظت و نگهداری از بناهایی است که جنبه سیاسی، فرهنگی و تاریخی داشته باشند. این روش قسمت های تخریب شده سازه را بازسازی می کند. بدین ترتیب می توان ظاهر نخستین سازه را به آن بازگرداند.

البته برای تکمیل فرم اولیه سازه ها، نیاز به اطلاعات دقیقی در مورد قسمت های تخریب شده دارید. دلیل این امر، این است که بتوان قسمت های تخریب شده را با سایر قسمت ها هماهنگ ساخت. در صورتی که اطلاعات دقیقی در دسترس نباشد، باید به سال ساخت بنا و معماری رایج آن زمان توجه کرد.

از این جهت این روش بازسازی، کاربرد کمتری در صنعت ساختمان سازی امروزی دارد. از دیگر اهداف بازسازی آناستیلوز، می توان به قابلیت برگشت پذیری آن اشاره کرد. بدین معنی که اگر در سال های آینده این روش کارآمد نباشد، می توان بنا را به حالت قبل خود بازگرداند. علاوه بر این اگر این روش نتایج مطلوبی به همراه نداشته باشد، می توان تغییرات ایجاد شده را حذف کرد. حذف تغییرات نامطلوب در روش آناستیلوز به بنا اصلی آسیبی نخواهد رساند.

بازسازی بناهای قدیمی

پروژه های بازسازی بناهای قدیمی را به آرشا فرانگار بسپارید

آرشا فرانگار، برند تجاری معتبری است که به عنوان زیر مجموعه اصلی شرکت کناف ایران فعالیت می کند. این برند تجاری با بهره گیری از باکیفیت ترین مصالح، خدمات ارزنده ای را به مشتریان خود ارائه می دهد. تیم اجرایی آرشا، تاکنون پروژه های موفقی را در زمینه بازسازی نما سازه ها، طراحی دکوراسیون داخلی و … در کارنامه خود ثبت کرده اند. جهت اطلاع از خدمات تکمیلی این برند تجاری و لیست قیمت کناف، به وبسایت آرشا فرانگار مراجعه کنید.

نتیجه گیری

در میان تمام روش های بازسازی سازه ها، بازسازی سبکی روشی خاص و منحصر به فرد است. در این روش، تفاوت بسیار کمی میان قسمت سالم سازه و قسمت بازسازی شده وجود دارد. به گونه ای که در نظر اول، هیچگونه فرایند بازسازی صورت نگرفته است. به همین دلیل برای مرمت سازی بناهای تاریخی و آثار ملی، از این روش استفاده می شود. انجام صحیح این روش به ظرافت و مهارت نیرو های اجرایی بستگی دارد. از این جهت می توانید با اطمینان خاطر از تیم اجرایی آرشا فرانگار برای انجام پروژه های بازسازی کمک بگیرید.

منبع: northernarchitecture 

شرکت آرشا فرانگار

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.